Přeskočit na hlavní obsah

Věda pod Rokoskou

DVOŘÁČKOVÁ VĚRA
Běžně 250,00  225,00  vč. DPH
Skladem
 ks

Autor

DVOŘÁČKOVÁ VĚRA
ISBN

978-80-87782-88-0

EAN

9788087782880

Nakladatelství

Masarykův ústav a Archiv Akade

Rok vydání

2018

Vazba

Vázaná

Počet stran

231

Jazyk čeština

Zařazení knihy


Na místě dnešní adresy V Holešovičkách 41, Praha 8 stávalo původně hospodářské zázemí usedlosti Rokoska. Ve třicátých letech 19. století zde byl do provozu uveden cukrovar, jenž byl na počátku dvacátého století rozsáhlými stavebními úpravami přebudován na Vydrovu továrnu poživatin.
Prosperita vyhlášené prvorepublikové potravinářské firmy po smrti jejího zakladatele ovšem poklesla natolik, že byl veškerý libeňský nemovitý majetek podniku prodán roku 1928 Ústavu pro vědecký výzkum uhlí (ÚVVU), založenému jen o rok dříve, a pro jeho potřeby následně adaptován.
V padesátých letech, mj. i v souvislosti se zřízením Československé akademie věd, byla část ÚVVU - včetně sídelních budov - včleněna do nově zakládaného akademického Hornického ústavu, který je z právního hlediska prvním přímým předchůdcem současného Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR, v. v. i.
Kontinuita výzkumných prací, stejně jako působnost v areálu ohraničeném "Gabčíkovou zatáčkou”, je však zřetelně vysledovatelná až do druhého decennia 20. století. A právě celé této spletité devadesátileté historii je předkládaná kniha věnována.

Loading...

Nahrávání

Error

Vyhledává se...