Přeskočit na hlavní obsah
Zlatá stuha 2024 - výsledky

Zlatá stuha 2024 - výsledky

Ve čtvrtek 6. 6. 2024 byly v Muzeu literatury v Praze vyhlášeny ceny za nejlepší knihy pro děti a mládež vydaným v roce 2023. Rozdáno bylo celkem třináct cen ve čtyřech částech a dvě zvláštní ocenění České sekce IBBY.

Zaslala Šárka Hakenová dne

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturuVe čtvrtek 6. 6. 2024 byly v Muzeu literatury v Praze vyhlášeny ceny za nejlepší knihy pro děti a mládež vydaným v roce 2023. Rozdáno bylo celkem třináct cen ve čtyřech částech a dvě zvláštní ocenění České sekce IBBY. Knihy procházejí pečlivým výběrem porot sestavených z předních spisovatelů, výtvarných umělců a vědeckých odborníků na danou tematiku. Z toho důvodu je tedy Zlatá stuha garantem kvalitních dětských knížek a poskytuje vodítko, kterým se rodiče, pedagogové i knihovníci mohou řídit při orientaci ve složitém labyrintu současného knižního trhu. Prostřednictvím doprovodných programů navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí.

Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví.

Nakladatelé letos do soutěže přihlásili přes 180 titulů. Poroty jako vždy pracovaly ve čtyřech částech, literární, výtvarné, překladové a komiksové. Porotci měli možnost navrhnout kandidáty na ocenění ve dvou zvláštních kategoriích, Nakladatelský počin a Významný přínos literatuře pro děti a mládež – ty pak schvaloval výbor České sekce IBBY.

Výsledky letošního ročníku:

VÝTVARNÁ ČÁST

 • Beletrie pro děti – Marie Štumpfová (autorka a ilustrátorka): Klárka a noční zahrada (Portál)
 • Beletrie pro mládež – Tereza Říčanová (autorka a ilustrátorka): Les (Baobab)
 • Literatura faktu pro děti a mládež – David Maxa (autor), Tereza Piskláková (ilustrátorka): Mazal tov! (Práh)
 • Výtvarný počin roku – Marto Kelbl (autorka a ilustrátorka): Tam a zpět (Meander)

PŘEKLAD

 • Beletrie pro děti – Alice Flemrová (překlad), Bruno Munari (autor): Munariho stroje (Meander)
 • Beletrie pro mládež – Viktor Janiš (překlad), Michel Faber (autor): D aneb Příběh dvou světů (Argo)
 • Literatura faktu pro děti a mládež – Petr Eliáš (překlad), Philip Bunting (autor): Nejnemožnější zvířata na světě (Albatros)
 • Překlad komiksu – Dorothée de Monfried (autorka), Eva Sládková (překlad): Majka na motorce (Host)

KOMIKS

 • Překladový komiks – Dorothée de Monfried: Majka na motorce (Host)
 • Původní český komiks – Kristýna Plíhalová (autorka): Bažina v obýváku a jiná dobrodružství (Paseka)

ZVLÁŠTNÍ CENY

 • Zlatá stuha za nakladatelský počin – Olga Stehlíková (autorka), ilustrátorka: Michaela Casková (ilustrátorka): Výkladový slovník (Host)
 • Zlatá stuha za významný přínos literatuře pro děti a mládež – prof. PhDr. Svatava Urbanová, CSc.
Loading...

Nahrávání

Error

Vyhledává se...