Přeskočit na hlavní obsah
Představení knih České surrealistické drama a České protektorátní drama

Představení knih České surrealistické drama a České protektorátní drama

Společně s Ústavem pro českou literaturu Akademie věd srdečně zveme na slavnostní uvedení dvojice antologií z edice Drama, které se koná ve středu 26. června v 17 hodin.

  • Datum události: 26. 6. 2024 17:00
  • Místo konání: Ústav pro českou literaturu AV ČR, dolní sál, Na Florenci 1420/3, Praha 1

Zaslala Šárka Hakenová dne

Edici představí Aleš Merenus, o publikaci České surrealistické drama pohovoří Marek Lollok, o knize České protektorátní drama Pavel Janoušek a Lenka Jungmannová.

Součástí programu bude i čtení z Obrozenecké jednoaktovky Jana Švankmajera v podání Kateřiny Prášilové, které uvede Jitka Šotkovská, a promítání krátkého filmu Víta Maloty Město je náš les inspirovaného stejnojmennou sbírkou Petra Krále.

ČESKÉ SURREALISTICKÉ DRAMA

Antologie přináší výběr surrealistických dramatických textů od dvacátých let 20. století až po současnost. V jednom svazku se tak poprvé setkávají díla dnes již kanonická s texty neznámými či doposud nezveřejněnými, texty se surrealismem běžně spojovaných autorů (Vítězslav Nezval, Vratislav Effenberger, Jan Švankmajer) s hrami tvůrců známých spíše z jiných uměleckých oblastí (Karel Šebek, Ladislav Novák, Jiří Suchý). Celek publikace pak dokládá, že i když psaní pro divadlo nikdy nestálo v centru zájmu českých surrealistů, věnovali mu soustavnou pozornost. Výbor uvádí rozsáhlá studie, která charakterizuje základní konstanty surrealistické poetiky a zároveň mapuje historickou proměnlivost vztahu surrealismu a dramatu.

ČESKÉ PROTEKTORÁTNÍ DRAMA

Antologie České protektorátní drama představuje veřejnosti dvanáct divadelních a šest rozhlasových her, které vznikly a/nebo byly uvedeny v období protektorátu a z nichž zhruba polovina není čtenářsky dostupná, či dokonce nikdy nebyla publikována. Cílem svazku je vytvořit představu o dobové původní dramatické tvorbě, což je v knize podpořeno také odbornými studiemi o dramatické produkci a divadelním provozu a o kontextu rozhlasové „slovesnosti“ za okupace.

Loading...

Nahrávání

Error

Vyhledává se...