Přeskočit na hlavní obsah
Román Totožnost Milana Kundery vychází v českém překladu

Román Totožnost Milana Kundery vychází v českém překladu

Chronologicky čtvrtý román Milana Kundery napsaný ve francouzštině nyní vychází v českém překladu Anny Kareninové s názvem Totožnost v brněnském nakladatelství Atlantis.

Zaslala Šárka Hakenová dne

Totožnost, ve francouzském originálu L´identité, je román Milana Kundery, který napsal ve francouzštině a dokončil jej v roce 1996. O překlad se postarala Anna Kareninová, která z francouzštiny překládala i předešlé Kunderovy romány, samotný název ale určil autor. Vychází jako třetí v pořadí, protože si Kundera při vydávání českých překladů svých čtyř francouzských románů přál postupovat proti proudu času. Po Totožnosti (1997) nás tedy čeká ještě román Pomalost (1995), který společně s romány Nevědění (2000) a Slavnost bezvýznamnosti (2013) tvoří tzv. francouzský cyklus.

"V Totožnosti jsem se začínala setkávat s obraty a slovy, jež se v jeho českých knihách nevyskytují a bylo třeba je v duchu spisovatelovi češtiny nově vytvořit. Objevovala jsem českou poetiku Milana Kundery vtělenou do francouzského románu: obohacenou skrze francouzštinu a přitom stále navázanou na jeho české dílo." * uvedla Kareninová v poznámce překladatelky v nově vydaném díle. Kromě toho také zmínila, že samotný překlad zkomplikovalo úmrtí autora, který zemřel loni v červenci. Kareninová už neměla možnost klást autorovi dotazy. Přesto se jí podařilo překlad dokončit a to i díky Věře Kunderové, která jí pomohla objasnit některá zapeklitá místa.

Zajímavostí je, že se v roce 2006 objevil na internetu nelegální překlad románu Totožnost, který doplňoval následující text: "Bylo nám líto, že pro nás, kteří nevládneme cizími jazyky, jsou stále některé texty Milana Kundery nedostupné. Pořídili jsme proto překlad knihy Totožnost (L'Identité) do češtiny a na těchto stránkách se o něj s vámi chceme podělit. Vy nám zde, prosím, napište, jak se vám tento nápad a kniha líbí." Jako jméno překladatele byla uvedena pouze zkratka C. D. B.

Loading...

Nahrávání

Error

Vyhledává se...