Přeskočit na hlavní obsah
"Jan Smetana - další luxusní svazek z edice m". Píše Peter Kováč ve své recenzi

"Jan Smetana - další luxusní svazek z edice m". Píše Peter Kováč ve své recenzi

Knihu Jan Smetana vydalo Nakladatelství Academia ve spolupráci s Kunsthalle Praha a Galerií KODL. Její autorkou je historička umění Eva Neumannová. Je věnována malíři a pedagogovi Janu Smetanovi (1918 - 1998), známému především v souvislosti se Skupinou 42. Více si můžete přečíst v recenzi Petera Kováče.

Zaslala Šárka Hakenová dne

"Eva Neumannová pečlivě sleduje vývoj Smetanovy malířské tvorby v souvislostech s dobovou estetikou a také s dobovou společenskou situací. Výrazně se také dotýká událostí na pražské Akademii výtvarných umění, kde Smetana po mnoho let působil. Mezi jeho žáky patřil třeba Ivan Bukovský, Vladimír Kokolia, Ivan Komárek, Richard Konvička, Antonín Kroča nebo Jiří Novosad."

"Autorka při zpracování textu vycházela z analýzy Smetanova díla v českých galeriích, v rodině autora i v soukromých sbírkách, dále z malířových deníků uložených v archivu Národní galerie v Praze i ze vzpomínek studentů. Čtivě napsaný text doplňuje bohatá fotografická dokumentace Smetanova života, detailní životopisná data, podrobný seznam jeho výstav a velmi obsáhlá bibliografie."

Celá recenze ZDE.

Loading...

Nahrávání

Error

Vyhledává se...